Sportolj biztonságosan: így kerüld el a sérüléseket!
Tippek Süle Linda funkcionális és személyi edzőtől

 

Az egészséges életmód egyik titka a rendszeres mozgás, ami bizony fájdalommal és sérüléssel is járhat, ha nem vagyunk eléggé körültekintőek. Persze nem tudunk minden sérülést elkerülni, de jelentősen csökkenthetjük a húzódások, vagy ficamok esélyét, ha betartunk néhány szabályt. Mit tegyünk a megelőzés érdekében? Elkerülhető-e az izomláz? Mit csináljunk, ha már megtörtént a baj? Azon felül természetesen, hogy Perozin krém mindig legyen nálunk, Süle Linda funkcionális és személyi edző hozott nekünk pár gyakorlati tippet is.

A titok a bemelegítés és a levezető nyújtás
 
Süle Linda a funkcionális edzésre esküszik, de bármit is sportoljunk, legyünk akár profi- vagy hobbi sportolók, mindenkinek általános tanács, aki szeretné minimálisra csökkenteni az izomlázat és a sérüléseket: ne hanyagoljuk el az alapos bemelegítést és az edzés utáni levezető nyújtást! Bemelegítés nélkül az izmok nem melegszenek át, ezért könnyebben sérülnek. Teljesítményünk sem lesz az igazi a fokozatos terhelés és a keringésünk serkentése nélkül! Készítsük fel izmainkat alapos átmozgatással, de ne csaljuk el az edzés utáni nyújtást sem, ami segít a sportolás közben felhalmozódott salakanyagok eltávolításában izmainkból!

Hogyan és mennyit?
 
A teljes folyamat tehát így épül fel: bemelegítés, edzés és nyújtás. A bemelegítésre szánjunk legalább 10 percet és mozgassuk át minden testrészünket, ízületünket fentről lefelé haladva. Ha jól akarjuk csinálni a bemelegítést, figyeljünk arra, hogy változatos legyen és tartalmazzon keringést fokozó (pl. futás, szökdelés, aerobik), erősítő hatású (pl. fekvőtámasz, guggolás, felülés) és nyújtó gyakorlatokat is. Ezután kezdődhet az edzés, de még ne csapjunk itt se egyből a közepébe, az első 5-10 percben hangolódjunk rá, és csak ezután végezzük a gyakorlatokat nagyobb intenzitással, a saját edzettségi szintünknek megfelelően. Ha nem szeretnénk merev izmokat és erős izomlázat, az edzés végén szánjunk 10-15 percet a nyújtásra is. Az edzéstől függően nyújtsuk le teljes testünket, ha valamelyik testrészünket jobban terheltük, kapjon nagyobb hangsúlyt.

A természetes hatóanyagú krém társunk lehet a sportolásban is
 
Ha plusz biztonságra vágyunk, bemelegítéshez használhatunk olyan természetes hatóanyagú krémet is, mint a Perozin, ami serkenti a vérkeringést. De nem csak megelőzésnél számíthatunk rá, biztosan mindenki szenvedett már napokig tartó erős izomláztól, amitől alig bírt lábra állni. A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, hogy nem ülünk rajta egész nap, pláne, ha irodában dolgozunk - de az sem jó ötlet, ha ugyanúgy edzünk rá. Helyette inkább mozgassuk át testrészeinket, de a gyorsabb regenerálódás érdekében is bátran használhatjuk a Perozint.  

 

 

Weboldalunk harmadik féltől származó sütiket (cookie) használ működése folyamán, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassa Önnek. Részletek... Engedélyezem